Dollar Store Recipes: Creamy Tuscan Garlic Chicken

Well hello!  It’s recipe time again! Pow!  As usual, I try to make delicious food that can be made with items from the 99 Cents Only Store.  I can usually find most things there and this time I made a Cream Tuscan Garlic Chicken adapted from Get in My Belly.  It’s so good and super easy and best of all: cheap!  Okay so here we go:

What you need:

2 Chicken Breasts, halved

chicken-breasts

2 TBsp Olive Oil

olive-oil-2

1 Cup Heavy Cream

milk

1/2 Cup Chicken Broth

swanson-chicken-broth

1 Tsp Garlic Powder

garlic-powder

1 Tsp Italian Seasoning

italian-seasoning-2

1/2 Cup Parmesan Cheese

shredded-parm

4 Cups Spinach

baby-spinach

1/2 Cup Sundried Tomatoes

sun-dried-tomatoes-500

Instructions:

This slideshow requires JavaScript.

  1. Add olive oil to a skillet and cook your chicken over medium heat until it is cooked through then remove and set aside.
  2. Add the heavy cream, chicken broth, garlic powder, italian seasoning, and parmesan cheese. Stir frequently over medium high heat until it thickens
  3. Add the spinach and sundried tomatoes and let it simmer until the spinach wilts.
  4. Add the chicken back to the pot and simmer for a few minutes, spooning the sauce, spinach, and tomatoes over the chicken.
  5. Eat!  We like ours with rice, or with other sides such as mashed potatoes, green beans or you can even eat this over pasta!  Yum!

IMG_3562

Let’s talk dollars:

The chicken came from Northgate in a package of six breasts for $9.82 – $3.27

Heavy cream – 99¢

Chicken Broth – 50¢

Parmesan – 50¢

Spinach – 99¢

Tomatoes came from Stater Bros.  They were $3.99 for the jar and I used about a third of the jar – $1.33

This recipe is one of the more expensive ones, but don’t you worry, it’ll still cost less than most recipes.   This recipe feeds 4 very hungry people and the total cost for the chicken alone is $7.58!  That means each person eats for $1.89.  You can’t even get a meal at a fast food joint for that price.

I served this meal with green beans and mashed potatoes, as you can see from the photo.  The green beans and potatoes came from the 99 as well.  If I had to calculate those, it would be 25¢ for the potatoes, 99¢ for the beans and about 25¢ worth of butter to put in both.  that’s $1.49 more and brings the total to $9.07 or $2.26 per person for a FULL MEAL!  Noice!

P.S. I know that sundried tomatoes can be expensive, so I’m letting you know that this recipe is still delicious without them!

P.P.S. I don’t have the mental fortitude to calculate the garlic powder and italian seasoning right now, but if you really want, you can add a few cents onto the total.  That being said, I bought both of them at the 99.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s